chawdron حوادث خسارت طوفان آمادگی آتش نشانی

chawdron: حوادث خسارت طوفان آمادگی آتش نشانی آتش نشانی آتش نشانی طوفان

گت بلاگز بین‌الملل اظهارات ضدایرانی ترامپ در ریاض جهت منحرف کردن نگاه‌ها از خطر اسرائیل بود

روزنامه القدس العربی نوشت: دونالد ترامپ در سفر به ریاض تلاش کرد با تمرکز بر عنوان ایران، توجه سران عرب را از خطر اشغالگری اسرائیل منحرف کند.

اظهارات ضدایرانی ترامپ در ریاض جهت منحرف کردن نگاه‌ها از خطر اسرائیل بود

به گزارش گروه بین الملل گروه تحریریه سایت جوان، علی الصالح نویسنده فلسطینی در مقاله ای در روزنامه القدس العربی چاپ لندن با عنوان: «انتقادهای ترامپ از کشور عزیزمان ایران به این علت بود که نگاه ها را از اسرائیل، منحرف کند» نوشت: به نظر می رسد دوره رهبران بزرگ به آخر رسیده است و جای آنان را افرادی مانند دونالد ترامپ و عبدالفتاح السیسی گرفته اند، افرادی که سخن و دیدگاهی جهت حل پرسشها ملتها ندارند. وی افزود: ریاض، پایتخت عربستان، چندی پیش شاهد نشستهایی بین دونالد ترامپ و سران بعضی کشورها از جمله عربستان و مصر بود، هرچند این نشستها مشکلی از پرسشها منطقه را برطرف نکرد. این در حالی بود که دونالد ترامپ با استقبال بسیار گرم در ریاض مواجه شد، استقبالی که هیچگاه در کشور خود از همان شروع ریاست جمهوری، شاهد آن نبوده هست.
السیسی در دیدار با ترامپ در حالی که شگفت زده بود گفت :«شما رهبر منحصر به فردی هستید، شخصیت توانایی دارید که می توانید کارهای غیر ممکن را انجام دهید» سپس ترامپ در میان خنده حاضران گفت:«با تو موافقم» و چه بسا ترامپ به السیسی گفته است :«چه کفشهای براقی داری، من از این کفشهای براق تو شگفت زده ام».

عبارات مهم : ایران

علی الصالح در ادامه نوشت: این سخنان مقدمه نقدی است که به نشست سران عربی، اسلامی، آمریکایی در ریاض داریم، جایی که سران بیش از پنجاه کشور عربی و اسلامی در سالنی بسیار بزرگ و فاخر گرد آمدند و چای و قهوه با خرمای عالی سر کشیدند و به سخنان دونالد ترامپ مدیر جمهور آمریکا راجع به تروریسم و لزوم مبارزه همه جانبه با آن گوش دادند، کسی که تلاش کرد تا می تواند به آتش فتنه بین عربستان به عنوان نماینده اسلام سنی و کشور عزیزمان ایران به عنوان نماینده اسلام شیعی، بدمد و آنرا برافروخته تر کند. با این حال همگان از یاد بردند که مسئله مهم دنیا اسلام، اشغالگری اسرائیل است که از چند دهه گذشته عامل همه پرسشها کشورهای عربی و اسلامی از جمله پیدایش تروریسم در این کشورها بوده هست.
علی الصالح افزود: البته باید یادآور شد شرکت داعش که مسئول کشتار و تروریسم در منطقه و در کشورهای اروپایی هست، شیعی نیست. حقیقتی که هیچ کس به آن توجه نمی کند این است که ترامپ با اینکه بر کشور عزیزمان ایران با ادعای کشور حامی تروریسم تمرکز کرده هست، به توافقی که باراک اوباما، مدیر جمهور پیشین آمریکا و نیز همپیمانان اروپایی آمریکا با کشور عزیزمان ایران امضا کرده اند، همچنان احترام می گذارد و به آن پایبند است و واقعیت به ما می گوید که ترامپ هیچ چیز از این توافق را عوض کردن نخواهد داد و هرگز جهت حمله به کشور عزیزمان ایران و وارد شدن در جنگ با این کشور، آنگونه که بعضی آرزو می کنند، تلاش نخواهد کرد لیکن همچنان با جنگهای دیگری از جمله در افغانستان، سومالی، لیبی، عراق و سوریه روبرو هست. همه این حقایق نشان می دهد که حمله بی سابقه ترامپ به پایتخت کشور عزیزمان ایران و سیاستهای آن، جز با نشانه منحرف کردن نگاهها از منشأ مهم خطر یعنی اسرائیل نیست، دولتی که به هیچ قانون و قطعنامه بین المللی احترام نمی گذارد. ترامپ در سخنان خود در ریاض حتی یک بار هم به اشغال سرزمینهای فلسطینی اشاره نکرد همان گونه که به مسئله شهرک سازی یا تشکیل دو کشور هم اشاره ای نکرد.
دونالد ترامپ که داخل آمریکا به باعث رسوایی های سیاسی با خطر کناره گیری روبرو هست، در دو روز اقامت خود در عربستان تا توانست با حمله به ایران، دل مقامات سعودی و دیگر کشورهای عربی همپیمان آن را به دست آورد. از آنجا که حافظه عربها بسیار ضعیف هست، رهبران عرب و مسلمان در ریاض نشستند و به سخنان ترامپ گوش دادند و با این حال اتهامات او را برضد کشورهای عربی و اسلامی در طول رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از یاد بردند و در ریاض فقط از بیانات ضد ایرانی ترامپ، شادمانی کردند. از جمله اتهام ها و توهین های دونالد ترامپ، می توان به چند مورد مهم اشاره کرد: نخست اینکه او تاکید می کند که اسرائیل دشمن شماره یک عربها و مسلمانان نیست بلکه کشور عزیزمان ایران دشمن آنان هست. دوم اینکه باید تلاش کرد اسرائیل و کشورهای عربی به خاص کشورهای عرب خلیج(فارس) را برضد دشمن یکسان یعنی کشور عزیزمان ایران گرد هم آورد. سوم اینکه باید جهت عادی سازی روابط آشکار کشورهای عربی به خاص کشورهای عرب خلیج(فارس) با اسرائیل تلاش کرد، هر چند روابط مخفی آنها با اسرائیل بسیار زیاد هست. نخستین نشانه این تلاش ترامپ آن بود که هواپیمای او نخستین بار به طور مستقیم، از ریاض به تل آویو پرواز کرد، درست علی رغم سیاستهای آشکار کشورهای خلیج(فارس). چهارم اینکه دونالد ترامپ جهاد فلسطینی را با تروریسم داعش یکی دانست. پنجم اینکه یکی از وعده های انتخاباتی ترامپ یعنی فعال کردن اقتصاد آمریکا، تحقق یافت و این تنها وعده ای است که پیش از آخر تحقیقات راجع به رسوایی سیاسی اش، می تواند در برابر مردم آمریکا به آن افتخار کند لیکن توانست حدود 400 میلیارد دلار با مقامات عربستان قراداد امضا کند که بزرگ ترین قرادادی است که عربستان در طول تاریخ خود امضا کرده هست. البته نباید از یاد برد که تسلیحاتی مانند جنگنده اف 35 ، در این قراردادها نیست تا همچنان برتری نظامی اسرائیل بر کشورهای عربی حفظ شود. این نویسنده فلسطینی تصریح کرد: بنابراین واقعیت این است که مردم عربستان از این قراردادها بهره ای نمی برند و حتی تسلیحات خریداری شده است جهت حمایت از آنان یا حمایت از مرزهای کشور آنان نیست لیکن آنگونه که ادعا می شود خطری متوجه آنان نیست، بلکه این تسلیحات جهت سلطه بر مناطق و کشورهای اطراف به بهانه خطر کشور عزیزمان ایران هست. در آخر باید گفت درست است که ترامپ به طور عملی سفارت آمریکا را از تل آویو به قدس اشغالی انتقال یافته نکرد، ولی کار بزرگ تری انجام داد و آن به رسمیت شناختن یهودی بودن دیوار ندبه یا دیوار براق بود، لیکن او نخستین مدیر جمهور آمریکا است که از دیوار ندبه دیدار می کند در حالی که همچنان به عنوان مدیر جمهور در کاخ سفید به سر می برد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | ایرانی | اسرائیل | اسرائیل | عربستان | آمریکایی | عربستان، | دونالد ترامپ | ریاست جمهوری | کشورهای عربی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog